Niezorientowani / Wizjonerzy pozornie zorientowani / Przekonani

Od ponad roku tworząc grafikę dla hudesign.pl spotykam się z różnego rodzaju klientami. Oczywiście do każdego podchodzę indywidualnie i z każdym staram się żyć jak najlepiej. Zasadniczo kataloguje ich w obrębie trzech grup, pomijając grupę gratisów (znajomych i przyjaciół). Grupa pierwsza to „Niezorientowani” klienci, którzy kompletnie nie mają nic wspólnego z e-commerce sami nie korzystają z internetu i nie do końca wiedzą po co do nas przyszli. Niestety jest to grupa bardzo trudna we współpracy; zazwyczaj wszystko jest ok dopóki nie musimy przekonywać klienta, że nie włoży zdjęć do napędu cd. Piekło czeka nas za rogiem miesiącami brodzimy w bagnie tłumaczenia, uczenia, wyjaśniania i ogólnego prowadzenia za rękę; oczywiście wszystko pro bono (bo przecież on wróci on zostawi tyle pieniędzy jeszcze nas taka współpraca czeka).

Kolejną grupą są „Wizjonerzy i pozornie zorientowani” tzn. klienci, którzy mają wizję projektu wiedzą jak i co tylko… kompletnie nie potrafią nam tego przekazać. Postaram się to zobrazować. Wyobraźcie sobie, że pracujecie w dużej korporacji i szef każe wam zorganizować jakiś firmowy event. Wy oczywiście szukacie cateringu, sali, no i zespołu bądź dj. Wybieracie jakiegoś kucharza na podstawie jego referencji, a później całą imprezę stoicie nad nim i posypujecie soli, bazylii, oliwy. Po prostu uczycie go fachu. Mieszacie w tym garze wy i on, a finał jest taki że nikt tego nie zje. Często finał dopuszczenia zbyt dużego elementu wizji osoby, która z designem nie ma nic wspólnego jest taki, że produkt podoba się tylko jego właścicielowi, a jego potencjalni klienci kompletnie nie traktują go poważnie.

Trzecia grupa to „Przekonani” osoby, które oddają całość projektu w nasze ręce, ponieważ są przekonani o tym że możemy to zrobić lepiej od nich. Dają nam wolną rękę i poświęcają czas na rozważanie i konfrontowanie naszych pomysłów z ich wyobrażeniem. I faktycznie współpraca z takimi ludźmi przynosi najlepsze efekty. To właśnie projekty wykonywane dla przekonanych są prawdziwymi perełkami w naszym portfolio. Zapraszamy do współpracy 😀